Ogrody Łódź - Wanders

Wanders Łódź - projektowanie ogrodów

Przedsiębiorstwo usługowe Wanders z Łodzi zajmuje się projektowaniem i aranżacją ogrodów.


Jak sadzić


W sprzyjających warunkach winorośl łatwo się rozrasta i rodzi smaczne owoce
W sprzyjających warunkach winorośl
łatwo się rozrasta i rodzi smaczne owoce


Rośliny.


Najlepiej kupować w pojemnikach, bo przyjmują się lepiej niż sadzonki wykopywane z gruntu. Należy zwrócić uwagę na to, żeby miały zdrowe, intensywnie zielone liście. Sadzonka powinna mieć około 50 cm wysokości. Jeśli rośliny będą sadzone pod koniec lata, muszą mieć zdrewniały pęd do wysokości co najmniej 10 cm. Dzięki temu lepiej przezimują. Także rośliny kupowane wczesną wiosną w stanie bezlistnym powinny mieć zdrewniały pęd z nabrzmiałymi pąkami.Termin.


Sadzonki z liśćmi sprzedawane w pojemnikach można sadzić od połowy maja do października. Sadzonki wykopywane z ziemi (w stanie bezlistnym) można sadzić jesienią od października do nadejścia mrozów, lub wiosną po rozmarznięciu gleby, jednak nie później niż w pierwszych dniach maja.


Miejsce.


Należy wykopać dół średnicy i głębokości 40 cm, a następnie wypełnić go żyznym podłożem lub ziemią ogrodową wymieszaną pół na pół z rozłożonym kompostem. W tak przygotowanym miejscu można sadzić winorośl, zachowując między sadzonkami odstęp 100-150 cm. Glebę wokół roślin warto wyłożyć ściółką (na przykład z przekompostowanej kory), która zapobiegnie wzrostowi chwastów i nadmiernemu parowaniu wody z gleby. Zabezpieczy też korzenie przed wahaniami temperatury.